Pompy ciepła

Kwidzyn, Grudziądz i Sztum.

Powietrzne pompy ciepła

Należy zauważyć, że wydajność pompy ciepła zależy w dużej mierze od temperatur źródła i pochłaniacza. Podobnie jak bardziej strome wzgórze wymaga więcej wysiłku podczas wspinaczki na rowerze, większe różnice temperatur między źródłem a ujściem pompy ciepła wymagają od niej cięższej pracy i mogą zmniejszyć wydajność. Określenie odpowiedniego rozmiaru pompy ciepła w celu zmaksymalizowania sprawności sezonowej ma kluczowe znaczenie. Tego typu zaganienie pojawiło się przy realizacjach instalacji w Kwidzynie, Grudziądzu i Sztumie.

Działanie pompy, którą montowaliśmy w Grudziądzu

Zasadę działania powietrznej pompy ciepła można porównać do odwróconej zasady działania lodówki. Jak wskazuje nazwa, urządzenia tego typu pobierają energię cieplną z otoczenia, a konkretnie z powietrza. Dzięki nim można zarówno ogrzewać dom, jak i podgrzewać ciepłą wodę użytkową. Chociaż na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pomp ciepła, to właśnie powietrzne pompy ciepła są najbardziej popularne. Jest tak głównie ze względu na ich sposób działania i cenę. Najprostszy system składa się tylko z dwóch jednostek, instalowanych odpowiednio wewnątrz i na zewnątrz budynku. Dla porównania, gruntowe pompy ciepła wymagają wykonania specjalnych odwiertów w ziemi – pionowych lub poziomych. To spore utrudnienie na etapie montażu, dodatkowe koszty inwestycji, a w przypadku poziomych kolektorów – konieczność zagospodarowania dodatkowej przestrzeni na działce. A jak dokładnie działa powietrzna pompa ciepła? System składa się z kilku obiegów i opiera się na wykorzystania podstawowych praw i procesów termodynamicznych. W dużym uproszczeniu, energia cieplna pobieranajest przez wentylator, a następnie podlega przemianom w parowniku. Po trafieniu do sprężarki, ostatnim etapem jest przekazanie ciepła do obiegu grzewczego. Aby cały cykl mógł się rozpocząć od nowa, potrzebne jest również oziębianie czynnika chłodniczego. Jesteś zainteresowany zakupem pompy ciepła? Sprawdź ofertę firm zajmujących się dystrybucją i montażempomp ciepła na terenie Kwidzyna, Grudziądza i Sztumu.

Czy warto zainwestować w pompę ciepła?

Jeszcze do niedawna wybór odnawialnych źródeł energii, takich jak panele fotowoltaiczne, solary czy właśnie pompy ciepła, podyktowany był aspektami ekologicznymi i ekonomicznymi. Aktualne i niedawne zmiany w ustawach, wynikające z polityki Unii Europejskiej wyraźnie pokazują, że zielona energia już niedługo będzie absolutną koniecznością. Stopniowo wycofywane kotły na paliwo stałe zostaną w przyszłości całkowicie zastąpione energooszczędnymi urządzeniami, o znikomym wpływie na środowisko naturalne. Jednak czy z punktu widzenia użytkownika, inwestycja w powietrzną pompę ciepła faktycznie jest tak korzystna? Jak to wygląda w praktyce? Zapytaliśmy o to Michała Laskowskiego, mieszkańca Kwidzyna:

Niedawno wybudowałam dom energooszczędny, w którym zamontowałem powietrzną pompa ciepła. Czy polecam to rozwiązanie? Powiem tak, nie zastąpiłbym tego urządzenia grzewczego żadnym innym. Pompa ciepła to nie tylko wygoda, ale przede wszystkim bardzo niskie rachunki za ogrzewanie. W połączeniu z panelami fotowoltaicznymi oraz energooszczędnym budownictwem obecnie koszt utrzymania domu to nieba a ziemia w porównaniu do konwencjonalnych systemów. Podkreślam jednak, że oprócz pompy ciepła mam świetnie zaizolowany dom o niskich stratach ciepła oraz fotowoltaikę. Zachęcam wszystkich, którzy planują budowę do wyboru takiego systemu. Szukasz dobrej pompy ciepła? Sprawdź ofertę firm działających na terenie Kwidzyna, Grudziądza i Sztumu.

Ile czasu zajmuje montaż instalacji?

Czas potrzebny na zainstalowanie pompy ciepła może wynosić od 3 do 4 godzin w przypadku bardzo prostej instalacji (np. jednostka wewnętrzna i zewnętrzna umieszczone po obu stronach tej samej ściany). W przypadku większych, bardziej skomplikowanych systemów montaż może zająć cały dzień. A gdzie najlepiej jest umieścić moduł zewnętrzny? Najlepsza lokalizacja dla jednostki zewnętrznej to miejsce, w którym będzie najmniej narażona na działanie warunków atmosferycznych, a także kurzu i zanieczyszczeń. Bliskie położenie w pobliżu drzew, ruchliwej ulicy lub drogi (źródło pyłu) czy zarośniętego ogrodu, może sprawić, że powietrzna pompa ciepła będzie bardziej podatna na zabrudzenie lub zablokowanie, co w konsekwencji doprowadzi do słabej funkcjonalności urządzenia.

W idealnym przypadku jednostka zewnętrzna powinna być zamontowana tam, gdzie ze wszystkich stron jest dużo wolnego miejsca, aby umożliwić swobodny przepływ powietrza. Duże znaczenie ma także wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni roboczej, w celu łatwiejszego dostępu podczas konserwacji.

Pompa ciepła powinna być zainstalowana na solidnej podstawie – np. na betonowej płycie. Urządzenie można również przymocować do ściany. Gwarancję odpowiedniego montażu pompy ciepłauzyskamy jedynie wtedy, gdy zadanie to zlecimy odpowiedniej firmie. Profesjonalne przedsiębiorstwa zajmujące się sprzedażą i montażem powietrznych pomp ciepła znajdziemy w wielu miejscowościach w Polsce, np. na terenie Kwidzyna, Grudziądza i Sztumu.

Zdjęcia z realizacji, montażu w Kwidzynie, Sztumie i Grudziądzu oraz projekty i szkice instalacji

Pompy ciepła Kwidzyn, Grudziądz i Sztum
Pompa ciepła Kwidzyn, Sztum i Grudziądz
1 2 3 4 5 6