Pompy ciepła

Gruntowe (poziome, pionowe), powietrzne, split i monoblock.


Dlaczego nie widzimy szerszego zastosowania pomp ciepła w budynkach?

Pompy ciepła gruntowe (pionowe i poziome), powietrzne, split czy monoblock niedoceniany bohater świata energii, to urządzenia mechaniczne, które mogą pozyskiwać odnawialną energię cieplną do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń. Zostały zidentyfikowane na całym świecie, jako kluczowe rozwiązanie w zakresie budowania i modernizacji niskoemisyjnych budynków i pomagają konsumentom oszczędzać na rachunkach za energię.W Azji i Europie pompy ciepła są powszechne. Ale w Polsce systemy zasilane energią elektryczną i gazem ziemnym zdominowały systemy ogrzewania. Wynika to głównie z wysokich kosztów początkowych i braku znajomości technologii i sceptycyzmu, co do wydajności w zimnym klimacie.

W ramach planu działania w zakresie zmian klimatycznych w Polsce rząd obiecał dopłaty finansowe dla domowych pomp ciepła, ponieważ pompy ciepła oferują znaczny potencjał w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych. W związku z dopłatami rządowymi ważne jest, aby konsumenci zapoznali się z opcjami i czynnikami, które należy rozważyć z wyprzedzeniem tak, aby oferta rządu zaowocowała przemyślanymi decyzjami, zadowolonymi właścicielami domów, zwiększoną wiarą w technologię i pozytywnymi wynikami ochrony środowiska.

Pompy ciepła trójmiasto


Co to jest pompa ciepła wg wikipedi?
Pompa ciepła – maszyna cieplna wymuszająca przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o temperaturze wyższej. Proces ten przebiega wbrew naturalnemu kierunkowi przepływu ciepła i zachodzi dzięki dostarczonej z zewnątrz energii mechanicznej (w pompach ciepła sprężarkowych) lub energii cieplnej (w pompach absorpcyjnych). Pompy ciepła z termodynamicznego punktu widzenia realizują obieg Lindego, tak jak chłodziarki, ale ich podstawowym zastosowaniem jest ogrzewanie pomieszczeń i wody użytkowej (choć niektóre pompy ciepła wyposażone są w funkcję chłodzenia). W chłodziarkach i zamrażarkach ciepło jest „wypompowywane” z przechowywanych produktów (co obniża ich temperaturę) a oddawane do pomieszczenia, w którym stoi lodówka lub zamrażarka. Pompa ciepła zastosowana do ogrzewania pomieszczeń „wypompowuje” ciepło z otoczenia o niskiej temperaturze (z gruntu lub powietrza na zewnątrz budynku) i po podniesieniu temperatury czynnika roboczego oddaje ciepło do ogrzewanego pomieszczenia. Zatem postawienie otwartej chłodziarki w otwartym oknie w celu podgrzania pomieszczenia zamienia daną chłodziarkę w powietrzną pompę ciepła.
Pompy ciepła gruntowa. Pompy ciepła - powietrzna.
Pompa ciepła powietrzna.
Pompy ciepła gruntowa.
Pompa ciepła wodna.


Pompa ciepła powietrzna

Temperatura powietrza jest zmienna w stosunku do temperatury gruntu czy też wody gruntowej a dodatkowo powietrze nie jest dobrym źródłem ciepła. Pomimo niezbyt dobrych argumentów do stosowania tego rodzaju pomp to właśnie one sprzedają się najlepiej. Podsumowując argumenty przeciwko pompom ciepła - powietrznym:

  • powietrze nie jest dobrym nośnikiem ciepła
  • temperatury są niestabilne
  • podczas bardzo dużego mrozu pojawiają się problemy
  • duży zakres temperatur nawet 65 stopni w skali roku nie jest dobry dla pomp ciepła

Pompy ciepła powietrzne są bardzo łatwie z montażu i przypominają zwykłą klimatyzację. Zalety jakie możemy wymienić a jest ich sporo to przede wszystkim:

  1. możliwość montażu wewnątrz i na zewnątrz
  2. nie musimy budować instalacji na zewnątrz w dolnych źródłach typu gleba - woda gruntowa
  3. bardzo zbliżony montaż do klimatyzatora typu split
  4. koszty są bardzo niskie w stosunku do pozostałych rozwiązań
  5. powietrze jest dostępne wszędzie tak więc montaż można zastosować bez ograniczeń
  6. nie ma znaczenia wielkość działki
  7. prosty montaż
  8. nie musimy niszczyć istniejącej już działki i ogrodu
  9. nie potrzebujemy komina i nie musimy korzystać z istniejącej wentylacji
Pompa ciepła gruntowa

Bardzo ważne są warunki panujące na działce:

  • istotna jest wielkość działki
  • rodzaj gruntu
  • oraz rozmiar ingerencji prac ziemnych

Na głebokości około od 1 do 1,5 metra zakopuje się wężownice, które są wypełnione specjalistycznym płynem składającym się z glikolu (propylowego lub etylowego). Krążący glikol w całej instalacji rur pobiera ciepło z gruntu przechodzi on przez wymiennik ciepła i następnie przekazuje do pompy. Gdy już schłodzony wróci instalacji wężownic ,znowu następuje jego ocieplenie z gruntu - całość jest cyklem powtarzającym się. Całość tej instalacji stanowi gruntowy kolektor poziomy.

Kolektor pionowy, gruntowy działa na tej samej zasadzie jednakże w układzie zakopanych punktowo rur w tzw. "studni".

Pompa ciepła wodna

Jej działanie jest dokładnie takie same jak pompy gruntowej, jednakże cała instalacja jest zanurzona w zbiorniku wodnym tj. stawie, jeziorze lub rzecze. Wadą zamiaru posiadania takiej instalacji jest fakt, iż na działce musi znajdować się zbiornik wodny. Tego rodzaju system instalacji wykazuje się wyjątkowo wysoką wydajnością. Wszystkie wężownice znajdują się na dnie zbiornika co daje gwarancję, że instalacja nie zamarźnie nawet przy bardzo niskich temperaturach. Zaletami wodnej pompy ciepła są:

  1. brak kosztów robót ziemnych
  2. nie nniszczymy ogrodu w domach już istniejących
  3. duża wydajność
  4. stabilna temperatura wody
Opinie i opisy ekspertów...

POMPY CIEPŁA ZE ŹRÓDŁEM POWIETRZA

Powietrzne pompy ciepła pobierają ciepło z zewnątrz lub odprowadzają ciepło na zewnątrz. Niedawne osiągnięcia sprawiły, że te pompy ciepła są lepiej przystosowane do zimnego klimatu, a niektóre są teraz wydajne powyżej -25 ° C.

POMPY CIEPŁA GRUNTOWE

Pobierają ciepło z gruntu zimą i odprowadzają je do gruntu latem. Kluczową cechą jest całoroczna efektywność dzięki regulacji temperatury gruntu. Sprzęt naziemny wytrzymuje również długi czas - do 50 lat w górę, obniżając koszty utrzymania.

HYBRYDOWE SYSTEMY POMP CIEPŁA

Hybrydowe systemy pomp ciepła łączą wiele źródeł energii cieplnej lub pochłaniaczy, aby obniżyć koszty i osiągnąć wyższą sprawność, gdy jedno źródło ciepła jest niewystarczające. Zwykle oznacza to uzupełnienie elektrycznych pomp ciepła o piec gazowy lub instalację kotłową i chłodnię kominową. Możesz także korzystać z wielu odnawialnych źródeł energii, takich jak powietrze i ziemia, jeśli ma to sens techniczny i finansowy.

POMPY CIEPŁA WODY POWIERZCHNIOWEJ (gruntowej)

Pompy ciepła do wody powierzchniowej są uważane za rodzaj gruntowych pomp ciepła, które gromadzą lub odrzucają ciepło ze studni, rzek, stawów, jezior, oceanów itp. W celu ogrzewania i / lub chłodzenia. ZMIENNY PRZEPŁYW CZYNNIKA CHŁODNICZEGO Systemy o zmiennym przepływie czynnika chłodniczego składają się z przewodów czynnika chłodniczego, będących alternatywą dla hydraulicznych lub kanałowych systemów dystrybucji, które przemieszczają się po całym budynku, przenosząc energię cieplną ze sprężarek powietrza, ziemi lub wody do wielu parowników wewnętrznych. Specjalne jednostki sterujące dostosowują przepływ czynnika chłodniczego między obszarami budynku, umożliwiając jednoczesne unikalne temperatury dla różnych obszarów.

POMPA CIEPŁA ZE ŹRÓDŁEM WODY

Pompy ciepła ze źródłem wody mogą dostarczać energię cieplną na wiele sposobów (np. Kocioł / wieża chłodnicza, źródło gruntowe, hybryda). Mogą zapewniać ogrzewanie / chłodzenie sterowane strefowo za pomocą pętli wodnych. Woda krąży za pośrednictwem pętli do wielu rozproszonych pomp ciepła umieszczonych w różnych strefach budynku i wymienia energię między rurami wodnymi, aby zaspokoić zapotrzebowanie na ogrzewanie i chłodzenie.

Najczęściej zadawane pytania przez klientów.


Jaka jest cena, koszt najtańszej pompy ciepła w gdańsku?
Cena pompy jest zróżnicowana i zależąca od wielu czynników, jednakże najtaniej można pompę ciepła powietrzną zakupić za około 3000zł PLN brutto.

Jaka jest średnia cena pompy gruntowej?
Najczęściej wybierane pompy kosztują w granicach 19000zł PLN brutto, najtaniej można kupić pompę za około 15000zł PLN brutto natomiast średnio wyższa cena wynosi ponad 2000zł. PLN brutto.

Usługi montażu w Gdańsku są oparte o stały cennik?
Wiele elementów cennika jest stałych, jednakże często zmienia się asortyment z biegem lat co powoduje zmiany cen np urn, kwiatów czy też trumen.

Czy opłaca się płacić za droższą wersję osprzętu pompy ciepła?
Wszystko jest uzależnione od oczekiwań klienta i od określonej sytuacji montażowej na inwestycji.

1 2 3 4 5 6