4 marzec 2020

Pompy ciepła
Gdańsk

Montaż całej instalacji, który odbył się u jednego z naszych klientów w Gdańsku. Pompa ciepła została zamontowana i podłączona do starego rozwiązania jakim są zwykłe grzejniki - kaloryfery.

Pompy ciepła Gdańsk - instalacja.

Czy instalacja pompy ciepła w starym domu w Gdańsku, gdzie były już zainstalowane grzejniki, kaloryfery miała sens w stosunku do wydajniejszego rozwiązania czyli podłogówki?

Popularność pomp ciepła stale rośnie i jest to spowodowane wszelkiego rodzaju oszczędnościami oraz tym, że nie wymagają obsługi i są w pełni zautomatyzowane. Wiele osób mając już instalację centralnego ogrzewania z kaloryferami ma wiele obaw związanych z tym co jest bezzasadne. Każdy dom nadaje się do tego, aby instalować pompę ciepła zarówno ten nowy jak i stary. Generalnie rzecz biorąc pompy ciepła z założenia powinny być stosowane, gdzie instalacja jest niskotemperaturowa czyli podłogowa. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podłączyć całość pod grzejniki, jednakże jest to zdecydowanie mniej wydajne. Jeżeli mamy do czynienia z nowym budownictwem wybór jest zawsze oczywisty i instalowana jest podłogówka. Dlaczego instalacja ogrzewania podłogowego? Powód jest dość oczywisty, ze względu na niską temperaturę grzania potrzebna jest duża powierzchnia, aby każdy skrawek powietrza w pomieszczeniu był ogrzewany. Przykładowo temperatura podłogi mając 30 stopni celcjusza będzie powodowała, że w pomieszczeniu będziemy utrzymywali komfortowe 21-22 stopnie. Koszty związane ze 150 metrowym domem, gdzie pobór mocy jest na poziomie 12 kW będzie się kształtował następująco:

  • ogrzewanie podłogowe około 1500 zł. rocznie
  • grzejniki - kaloryfery przy niskich temperaturach będą generować koszt w granicach 1750 zł. rocznie.
  • grzejniki - kaloryfery przy wysokich temperaturach przekroczą koszt ponad 2000 tys. zł. rocznie.
Pomimo istniejących już starych grzejników jest możliwość ich zamiany na te niskotemperaturowe nowoczesne, które zwiększą wydajność, jednakże wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Stare grzejniki należy zdemontować co powoduje już dość zaawansowane prace w domu a co za tym idzie nie zawsze inwestor jest gotowy na takie kroki. Często wybiera rozwiązanie przy pozostaniu obecnej instalacji pomimo większego kosztu rocznego. Bilans wymiany grzejników w stosunku do niedużo większego kosztu jest taki, że na zwrot musielibyśmy czekać kilkadziesiąt lat co działa na korzyść, aby pozostać przy starych. Wielu klientów obawia się głośnej pracy pompy co mogłoby niekorzystnie wpływać na komfort życia, jednakże odpowiedni wybór pompy do instalacji znacznie ogranicza dyskomfort związany z wytwarzanym hałasem.

Podsumowując najlepszą wydajność a co za tym idzie największe korzyści finansowe i niskie koszty ogrzewania wygeneruje nam ogrzewanie płaszczowe. Jeśli natomiast nie mając wyboru w domu już wybudowanym i zamieszkałym przez dłuższy czas mający zwykłe grzejniki, kaloryfery to też możemy mieć pompę ciepła, jednakże powinna być odpowiednio dopasowana.